გაკვეთილის გეგმა
საგანი
|
მათემატიკა და ქართული
ენა
|
გაკვეთილის მთავარი
თემა
|
რიცხვითი
სახელებისა და რიცხვების კვალდაკვალ
|
სწავლების საფეხური
|
VI კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
21 მოსწავლე
|
მასწავლებლები
|
ლალი ძამიაშვილი; მანანა ჭონიაშვილი
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეძლებენ
ორ დისციპლინას შორის კავშირის დამყარებას
|
გაკვეთილის ფორმა
|
ჯგუფური მუშაობა
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
ასახელებს რიცხვით სახელებს და ერკვევა მათ მართლწერაში.
რიცვის ჩაწერის
სხვადასხვა ფორმას (წილადი, ათწილადი),
გამოყოფს მარტივ და შედგენილ, კენტ და ლუწ რიცხვებს.
მოსწავლე ამოცანების
ამიხსნისას შეძლებს არითმეტიკული მოქმედებების შერჩევას და საჭიროების შემთხვევაში
ამ მოქმედებათა შედეგის შეფასებას
იყენებს
წილადის ძირითად თვისებას წილადებზე
გამოსახავს წილადს უკვეცი
ფორმით
ასრულებს არითმეტიკულ
მოქმედებებს და აფასებს მოქმედებათა შედეგს;
მოსწავლე ადარებს გარკვეულ
და გაურკვეველ რივხვით სახელებს
ახდენს მარტივი და რთული
რიცხვების დიფერენცირებას
გამოსახავს რიგობით
რიცხვით სახელებს რომაული ციფრებით;იყენებს არაბულ ციფრებთან რიგობითობის
და წილობითობის მაწარმოებელ წესს;
|
წინასწარი ცოდნა
|
წილადის და
ათწილადის რაობა, რომაული ,ეგვიპტური, არაბული
რიცხვები. წილადებზე მოქმედება.
რიცხვითი სახელების
სახეები. წარმოების საკითხები. მართლწერის
საკითხები.
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
მოსწავლეების ჩართულობა
გაკვეთილზე; აქტიურობა; წყვილებში მუშაობაში,
შეფასების კრიტერიუმები
მოსწავლეს შეუძლია
წილადების ჩაწერა
და წაკითხვა
მთელის პოვნა
ნაწილის მიხედვით
რიცხვითი სახელის
ამოცნობა და დაჯგუფება
რომაული და არაბული
რიცხვების გამოყენება
რიგობითობის და
წილობითობის მაწარმოებელი წესის გამოყენება
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
მასწავლებლისა და მოსწავლის
სახელმძღვანელო მათემატიკა გოგიშვილი, ვეფხვაძე, მებონია, ქურჩიშვილი
მასწავლებლისა და მოსწავლის
სახელმძღვანელო
ქართული
ფერადი საწერი
კალამი, დაფა, ცარცი, პროექტორი, A4
ფორმატის ქაღალდი, მაგნიტი,
პრეზენტაცია ;
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო საკითხი
(2 წთ)
ოთხივე ჯგუფში
ლიდერის დასახელება.
აქტივობა1 (3
წთ)
სლაიდით ნაჩვენებია
გაკვეთილის თემა,
მოსწავლეები ასახელებენ თუ როგორი რიცხვები იციან
როგორც ქართულში ასევე მათემატიკაში;
იხსენებენ რიცხვითი
სახელების სახეებს (რაოდენობითი , რიგობითი წილობითი)(ქართული);
ნატურალურ
რიცხვებს, რაციონალურ რიცხვებს, წილადს,
ათწილადს(მათემატიკა);
აქტივობა 2 (3წთ) ჯგუფებს
ეძლევათ ინდივიდუალურად შეარჩიონ
სასურველი რიცხვითი სახელი და
დაუკავშირონ მათემატიკაში ნასწავლი რიცხვები, წარმოადგინონ ჯგუფის ლიდერმა წყვილებმა პრეზენტაციის
(პრეზენტაციის წარდგენის
დრო თითოეულ ჯგუფს 5 წთ)
აქტივობა 3 (4
წთ) მოსწავლეებს ეძლევათ მოსწავლეებს ეძლევათ სწორი და არასწორი ფორმით დაწერილი რაოდენობითი, როგობითი, წილობითი რიცხვები,
დაითვალონ რაოდენობა, შეავსონ ცხრილი და შეადგინონ დიგრამა. (დანართი 1)
აქტივობა 4 (4წთ)
ეკრანზე მოცემილია რიცხვითი
სახელები და ტექსტი სადაც ჩასასმელია ეს სახელები
ინსტრუქცია: ჩასვით
გამოტოვებულ ადგილას რიცხვები და ამოხსენით ამოცანა. (დანართი 2);
აქტივობა 5 (5 წთ)
გაასწორეთ შეცდომები;(დანართი 3)
აქტივობა 6 ( 3 წთ)
სახალისო კროსვორდის
შევსება (დანართი 4)
აქტივობა 7 (1
წთ) ,, რა ვიცოდი, რა ვისწავლე, რა
მინდა ვისწავლო’’; (დანართი 5)
შეფასება
|
დანართი2
დანართი 3
დანართი 4
დანართი 5
რა ვიცოდი
|
რა ვისწავლე
|
რა მინდა ვისწავლო
|
No comments:
Post a Comment